Bag Lunch Vs. Buying

This never ending debate was tested by the LABBB Transition Program. We all have good intentions about being fiscally and nutritionally responsible with lunch, but life happens. My challenge to the students was to design my lunch for five days. They needed to keep it healthy, but filling all while staying under the very conservative $7.00 average per day buying lunch cost.

Goal: Design a bag lunch that will cost less than buying lunch.

Details: Buy enough lunch ingredients for five consecutive work days. Each day must consist of a sandwich, fruit and snack. We will breakdown the daily cost of the bag lunch and compare it to our average cost of $7.00 for buying lunch.

Results: Bag lunch WINS!!! $5.20 per day.
-Saving $1.80 per day. Also, included a fruit and a snack!
-$36.00 total monthly savings

image image

Fruit: 3 Bananas & 2 Pears
Snack: Individual humus packs w/ carrots
Wrap: Whole wheat wrap, spicy brown mustard, fresh roasted turkey breast (not processed), reduced fat pepper jack cheese, cucumber, red bell pepper and avocado.

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Bag Lunch Vs. Buying

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s