Bag Lunch Vs. Buying

This never ending debate was tested by the LABBB Transition Program. We all have good intentions about being fiscally and nutritionally responsible with lunch, but life happens. My challenge to the students was to design my lunch for five days. They needed to keep it healthy, but filling all while staying under the very conservative $7.00 average per day buying lunch cost. Goal: Design a bag lunch … Continue reading Bag Lunch Vs. Buying